class="single single-post postid-1297 single-format-link"
V ^
)

FB_top_02

[Eng / Pl]

‚Ambient Pressure’ limited edition (50 pieces) available via my store.

I have no illusions about how music is being listened to these days. I don’t own a lot of CDs myself. However, what I do own, is a car with a CD player, and consequently, I have a few CDs in it. I am very fond of them – a lot more, than I am of much better albums that I listen to via Spotify or YouTube. The former set my weather routines, herald big changes in life, etc. Funny thing.

That is precisely why I decided to release a limited edition of „Ambient Pressure” CDs. Not cause “it should be done”, or “it looks good”. I’m over the moon when I visualize spring, and people listening to the album in their cars. When I imagine people pulling this CDs out from under the car seats years later, just to be swept away by a wave of colorful memories. Times when people ping me to say how “Barbarians” had the exact same effect on them 5 years after the album’s release, are the moments which make this whole music-making thing worthwhile.

„Ambient Pressure” has been issued in 50 copies only. I don’t intend to do more. You can order the CDs, all hand-numbered and signed, by mailing me: contact@soundq.pl.

_____

Nie mam żadnych złudzeń, co do kanałów, za pośrednictwem których słucha się dziś muzyki. Sam mam w domu niewiele płyt. Natomiast, w związku z faktem, iż moja Mazda łyka tylko cedeki, mam ich kilka w samochodzie. Jestem do nich bardzo przywiązany – dużo bardziej, niż do obiektywnie lepszych albumów, których słucham na Spotify czy YouTube. Wyznaczają mi rytmy pogodowe, zwiastują nadejście nowych sytuacji życiowych. Ciekawa sprawa.

Dlatego właśnie zdecydowałem się wypuścić limitowaną edycję „Ambient Pressure” na CD. Nie dlatego, że „się powinno”, albo, że „to dobrze wygląda”. Robię się szczęśliwy na myśl, że ktoś będzie tego wiosną słuchał w samochodzie. Ekscytuje mnie wizja tego, jak ktoś po latach wygrzebuje ten nośnik z samochodu, wkłada do odtwarzacza, po czym uderza go fala wielobarwnych i wielozapachowych wspomnień. Chwile, kiedy ktoś pisze, że właśnie taki efekt wywarła na nim słuchana po 5 latach od premiery płyta „Barbarians”, są chwilami, dla których warto w ogóle wychodzić ze swoją muzyką do ludzi.

„Ambient Pressure” to tylko 50 fizycznych egzemplarzy. Nie planuję dodruku. Jeśli chcielibyście zamówić własnoręcznie podpisane i ponumerowane płyty, napiszcie mi maila: contact@soundq.pl.